آیا در روز غدیر تنها بیعت با امیرالمؤمنین مطرح بود؟

نتیجه تصویری برای غدیر خم

۱۸ ذی الحجه مصادف با عید سعید غدیر خم است که به همین مناسبت به انتشار پرسش ها و پاسخ ها پیرامون این واقعه مهم خواهیم پرداخت.

* چرا حادثه عظیم بیعت مردم با امام على (علیه السلام) با نام غدیر معروف شد؟

پاسخ:

بیابان غدیرخم پس از سرزمین جحفه در ۳ کیلومتری مکه قرار دارد، و در آنجا رود همیشه جارى وجود داشت و چون براى اعلام ولایت امام على (علیه السلام) و بیعت ۱۲۰ هزار حاجى از زن و مرد، دو روز در آنجا توقف کردند و در آن هواى گرم و کمبود آب، از آن رود کوچک استفاده مى شد، آن حادثه بزرگ به نام «غدیر» معروف شد.

از آن پس در نوشته ها و گفته ها و شعرهاى گوناگون، روز بیعت عمومى مردم با حضرت امیرالمؤمنین (علیه السلام) با نام غدیر مطرح گردید.

* اجتماع بزرگ غدیر چه ویژگی هایى داشت؟

پاسخ:

ویژگی هاى فراوانى داشت مانند:

۱- اجتماعى از تمام بلاد اسلامى بود.

۲- حاضران پس از اعمال حج با جاذبه هاى معنوى خاصى گرد هم آمدند.

۳- انگیزه اجتماع معنوى و با فرمان الهى بود.

۴- فراوانى این اجتماع در آن روزگاران بى نظیر بود.

* آیا در روز غدیر تنها بیعت با امیرالمؤمنین (علیه السلام) مطرح بود؟

پاسخ:

خیر، بیعت با همه امامان معصوم (علیه السلام) از امام على (علیه السلام) تا حضرت قائم آل محمد (عجل الله تعالى فرج الشریف) مطرح شد.

جمع حاضران با دستور خدا به امامت همه امامان اعتراف کردند و سپس چون امام على (علیه السلام) در جمع حاضران، حضور داشت با آن حضرت بیعت کردند که رسول خدا (ص) فرمود: معاشر الناس ! انکم اکثر من ان تصافقونى بکف واحد، فى وقت واحد قد امرنى الله عزوجل ان اخذ من السنتکم الا قرار بما عقدت لعلى امیرالمؤمنین و لمن جاء بعده من الائمه منى و منه .

«اى جمعیت انسانها! جمعیت شما بیشتر از آن است که بتواند با دست خود با من در این صحرا بیعت کنید پس از طرف خدا داده شدم که از شما اقرار بگیرم نسبت به ولایت على (علیه السلام) و امامت امامان پس از او که فرزندان من و على هستند».

پی نوشت:

کتاب غدیر شناسى (پاسخ به ۷۲ سؤال پیرامون غدیر)/ محمد دشتى

منبع:حوزه

0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *