http://haramzeinabie.ir/fa حرم حضرت زینب بنت موسی بن جعفر علیهاالسلام اصفهان » اختتامیه جشنواره شعرگوهری از مخزن سرّ الهی برگزار شد زینبیه
۲۱ / ۰۶ / ۱۳۹۶

اختتامیه جشنواره شعرگوهری از مخزن سرّ الهی برگزار شد

مراسم اختتامیه جشنواره شعر گوهری از مخزن سرّ الهی با حضور جمعی از شعرای آئینی استان اصفهان در حرم مطهر حضرت زینب بنت موسی بن جعفر ( علیهم السلام ) اصفهان برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی آستان مقدس، مراسم اختتامیه جشنواره شعر گوهری از مخزن سرّ الهی عصر دو شنبه ۲۰ شهریورماه همزمان با میلاد باسعادت حضرت امام موسی کاظم ( علیه السلام )، با حضور حجت الاسلام رضا صادقی؛ مدیرکل اداره اوقاف و امورخیریه استان اصفهان، حجت الاسلام محمدرضا اسماعیل پور؛ رئیس اداره اوقاف ناحیه شهرستان اصفهان، حجت الاسلام سید حسین هاشمی؛ مسئول دفتر نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه اصفهان، محمدعلی مجاهدی؛ رییس انجمن شعر آیینی کشور، جمعی از مسئولین شهر اصفهان و شعرای آئینی استان اصفهان در حرم مطهر حضرت زینب بنت موسی بن جعفر ( علیهم السلام ) اصفهان برگزار شد.

در ابتدای این برنامه علی مشکاتی؛ دبیر جشنواره شعر گوهری از مخزن سرّ الهی در سخنانی با اشاره به واگذاری مدیریت این آستان مقدس از سال ۱۳۹۰ به بنیاد خیریه راهبری آلاء، در قالب یک تفاهم‌نامه ۱۵ ساله فی‌مابین بنیاد خیریه راهبری آلاء و سازمان اوقاف و امور خیریه کل کشور، اظهار کرد: بر اساس این تفاهم‌نامه مقرر شد بنیاد خیریه راهبری آلاء علاوه بر برنامه‌ریزی و اجرای فعالیت‌های فرهنگی، نسبت به طراحی، تدوین، تنظیم و اجرای طرح توسعه این بارگاه ملکوتی اقدام کند.

وی افزود: در همین زمینه مدیریت اجرایی آستان مقدس طرح جشنواره ‌شعر «گوهری از مخزن سر الهی» را با هدف انتخاب بهترین اشعار در وصف این بانوی گران‌قدر جهت استفاده در کتیبه‌های بقعه جدید را در دستور کار خود قرارداد.

وی در تشریح روند اجرایی این طرح گفت: بر همین اساس دو کمیته برنامه‌ریزی و اجرایی برای اجرای این برنامه تشکیل شد که در کمیته برنامه‌ریزی با حضور شش نفر از بهترین شاعران شهر اصفهان همچون استادان سخا، قدسی، فردوسی، خالقی پور و نمایندگانی از اداره کل اوقاف، صداوسیمای استان و جمعی از مدیران بنیاد خیریه راهبری آلاء و آستان مقدس مباحث تخصصی برگزاری این جشنواره بررسی شد.

وی با اشاره به برگزاری جلسه توجیهی جشنواره شعر « گوهری از مخزن سر الهی » به‌عنوان یکی از مصوبات کمیته برنامه‌ریزی بیان کرد: به دلیل تک‌موضوعی بودن این جشنواره و همچنین عدم شناخت کافی شاعران از زندگی‌نامه این بانوی بزرگوار، برگزاری این جلسه توجیهی در دستور کار کمیته اجرایی قرار گرفت که به اذعان بسیاری از شرکت‌کنندگان این نشست، برای نخستین بار جلسه توجیهی برای شاعران دعوت‌شده به یک جشنواره شعر برگزارشده است.

علی مشکاتی با اشاره به حضور حدود ۶۰ شاعر در این جلسه توجیهی تصریح کرد: در این نشست که با حضور آیت‌الله مهدوی؛ نماینده مجلس خبرگان و امام‌جمعه موقت اصفهان، دکتر امیرحسین بانکی پور برگزار شد، شاعران علاوه بر بهره‌ گیری از سخنان سخنرانان، مجموعه‌ای از کتب منتشرشده در مورد زندگانی حضرت زینب بنت موسی بن جعفر (علیهم السلام) را دریافت کردند.

وی در ادامه با اشاره به انتشار فراخوان این جشنواره همزمان با برگزاری نشست توجیهی، گفت: پس از انتشار فراخوان و در مدت تعیین‌شده برای دریافت آثار ۱۶۵ قطعه شعر در قالب‌های رباعی، ترکیب‌بند، مثنوی، قصیده، چهارپایه و … با بیش از ۱۳۱۹ بیت از ۷۹ شاعر به دبیرخانه این جشنواره ارسال شد.

مشکاتی با تأکید بر اینکه این جشنواره با همکاری بنیاد خیریه راهبری آلاء، اداره کل اوقاف و حوزه هنری استان اصفهان برگزار شده است، اظهار کرد: کل فرآیند بررسی و داوری اشعار جشنواره توسط خانه هنرمندان حوزه هنری استان انجام شد.

دبیر جشنواره شعر گوهری از مخزن سرّ الهی خاطرنشان کرد: از ۷۹ شاعر شرکت‌کننده در این شب‌شعر ۶۰ شاعر از آقایان و ۱۹ شاعر از بانوان هستند که به گفته بسیاری از مسئولان با توجه به تک موضوع بودن این جشنواره و همچنین انتشار فراخوان در سطح استانی این استقبال بی‌نظیر بوده است.

در ادامه ای محفل ادبی محمدعلی مجاهدی؛ رییس انجمن شعر آیینی کشور، گفت: امیدوارم شاهد روزافزون شعر آیینی و شعر ولایی در استان اصفهان باشیم، امیدوارم این تعاملات فرهنگی و ادبی بیش‌ از پیش بین استان‌ها شکل گیرد آن‌ هم در این مقطع تاریخی که وهابیت دشمن درجه‌ یک شیعه نقاب از صورت برداشته و به میدان آمده است.

وی افزود: وظیفه شاعر آیینی مشخص است، اگر بخواهیم اصل حرکت امام حسین ( علیه السلام ) را در یک کلمه بیان کنیم می‌توانیم بگوییم حضرت یک اعتراض همه‌جانبه و با همه ابعادش را به انحراف و فساد زمانه خود رواداشت تا حدی که جان خود و اصحابش را فدا کرد، آیا خطرات و انحرافات زمان ما کمتر از زمان امام حسین( علیه السلام ) است؟

پیشکسوت شعر آیینی تصریح کرد: شاعر آیینی باید با تأثیر گرفتن از آموزه‌های رسول اکرم (صلی الله علیه و آله و سلم) و اهل‌بیت ( علیهم السلام ) و با استفاده از رهنمودهای این بزرگواران به وظیفه خود عمل کند، پیامبر اسلام(ص) زمانی که مبعوث شدند فرهنگ جاهلی بزرگ‌ترین افتخاراتش خلاصه می‌شد به ۷ قصیده بسیار پخته عربی که از پرده کعبه آویزان می‌کردند و از شعرای عرب می‌خواستند اگر می‌توانند شعرهایی بهتر از این اشعار بسرایند.

وی با بیان اینکه وقتی قرآن کریم نازل شد عرب عصر جاهلی با متنی مواجه شد که اصلاً سابقه ذهنی نداشت، خاطرنشان کرد: آخرین برداشت عرب جاهلی از قرآن این بود که این هم نوعی از شعر است، حتی برخی از شعرا قرآن را مبنا قرار دادند و گفتند که این شعر است و البته در پس این پرده شیطنت‌هایی وجود داشت.

مجاهدی در ادامه مطرح کرد: عنصر اصلی شعر خیال است و هر مقدار شاعر بتواند از عنصر خیال بیشتر استفاده کند آن عصر به لحاظ هنری ارزش بیشتری دارد، بنابراین می‌گفتند که قرآن شعر است و چون شعر با خیال در هم‌ آمیخته است پس نمی‌تواند موجب هدایت شود تا اینکه این آیه نازل شد که ما به پیامبران شعر نیاموختیم و شعر در شأن پیامبر اسلام نیست.

وی استفاده پیامبر (صلی الله علیه و آله و سلم) از شعر را به‌ عنوان یک حربه کارآمد و یک رسانه قوی برای تبلیغ دین دانست و گفت: حضرت به اصحاب خود می‌فرمود باید در این میدان فعال باشند، پیامبر فرمودند چه چیز مانع می‌شود از کسانی که با شمشیرهای خود که دین را کمک کردند با زبان خود هم دین خدا را کمک کنند، در جایی دیگر به حسان می‌فرمایند این عظمت پوشالی شخصیت‌های جاهلی را در هم بشکن و اگر این کار را بکنی در همان موقع جبرائیل به تو کمک خواهد کرد، این شأن یک شاعر ولایی است.

پیشکسوت شعر آیینی یادآور شد: پیامبر در جایی دیگر به همه اصحابی که طبع شعر داشتند می‌فرماید ابهت پوشالی و توخالی بزرگان جاهلیت را بشکنید که تحمل این اشعار برای کفار از تحمل زخم شمشیر سخت‌تر است، در این عرصه که سلاح افراد قلم است کارهای بسیاری می‌توان انجام داد.

وی عنوان کرد: پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله و سلم) شعر آیینی را نقد می‌کردند، چراکه ارزش خاصی را برای شعر آیینی در نظر داشتند، در تاریخ نقل‌ شده است که شاعری آیینی قصد داشت شعری بخواند اما همهمه مردم اجازه نمی‌داد حضرت نیم‌خیز شدند و جمعیت را وادار به سکوت کردند، شاعر در شعر خود پیامبر(ص )را به شمشیر هندی که شمشیرهای قوی بود تشبیه کرده بود پیامبر فرمودند به‌ جای آن باید بگویی شمشیر الهی، باید سمت‌ و سوی شعر آیینی را درست مشخص کرد.

مجاهدی با اشاره به روایتی از  امام صادق ( علیه السلام ) گفت: حضرت می‌فرماید که ای شیعیان من به فرزندان خود شعر عبدی را بیاموزید تا یاد بگیرند، چراکه او در راه و مسیر خداوند بوده است، مخاطبان شعر زیاد بودند، ملاک نزد خداوند ایمان و تقوای شاعران است، شاعران آیینی باید اسوه ایمان و تقوا باشند.

وی در پایان گفت: امام صادق (علیه السلام) می‌فرمایند مؤمنی در مورد ما اهل‌بیت (علیهم السلام) شعری نمی‌سراید و معارف ما را در آن شعر بگوید مگر آن‌که به ازای آن شعر، خداوند شهری را برای او در بهشت می‌سازد که ۷ برابر بزرگ‌تر از این دنیاست و هم‌نشین ملائکه مقرب و انبیا می‌شود، اگر قرار است شاعران آیینی مصداق این روایت شوند باید آن‌چنان ایمان خود را برابر حوادث تقویت کنند که فریب نخورند.

در ادامه این مراسم حجت الاسلام رضا صادقی؛ مدیرکل اداره اوقاف و امورخیریه استان اصفهان در سخنان کوتاهی ضمن تشکر از زحمات مسئولین آستان مقدس حضرت زینب بنت موسی بن جعفر ( علیهم السلام ) به خصوص محمدرضا دیانی؛ مدیر این بارگاه ملکوتی در جهت برگزاری این جشنواره، اظهار کرد: توفیق خدمت و هزینه در راه اهل بیت علیهم الاسلام و به ویژه در جهت عمران و آبادانی امامزادگان به راحتی نصیب هر فردی نمی شود.

پس از سخنان مدیرکل اداره اوقاف و امورخیریه استان اصفهان، محمدرضا دیانی؛ مدیر حرم مطهر حضرت زینب بنت موسی بن جعفر ( علیهم السلام ) با اشاره به کرامات این امامزاده واجب التعظیم برای بزرگانی چون حجج اسلام مجتبی بهشتی و معمار منتظرین، عنوان کرد: امروز در زمانه ای در حال زندگی هستیم که بیش از هر زمان دیگری نیازمند شفاخانه های معنوی برای عموم مردم هستیم.

وی افزود: همان گونه که مستحضر هستید مضجع شریف این بانوی بزرگوار تا مدت ها ناشناخته بود و مرحوم شیخ عباس قمی از محدثان شیعی قرن چهاردهم هجری و گرد آورنده کتاب مفاتیح‌الجنان در بررسی های خود به وجود این مضجع شریف در ارزنان اصفهان پی می برد و با دستور ایشان و همت آیت الله دهکردی و حجت الاسلام فشارکی از علمای بزرک شهر اصفهان احیاء این مکان مقدس صورت می گیرد.

مدیر حرم مطهر حضرت زینب بنت موسی بن جعفر ( علیهم السلام ) با بیان این که در بحث عمرانی و طرح توسعه این مکان مقدس به دنبال ایجاد یک الگوی موفق برای توسعه مناطق محروم با اولویت اماکن مقدس و محوریت اهل بیت ( علیهم السلام ) هستیم، بیان داشت: مردم منطقه علی رقم محرومیت و فقر، اردات ویژه و خالصانه ای نسبت به اهل بیت و ائمه اطهار ( علیهم السلام ) دارند.

همچنین در ادامه این آئین شعرای برگزیده جشنواره شعر گوهری از مخزن سرّ الهی، شعر های خود را قرائت نمودند.

شعرخوانی محمدعلی مجاهدی و سید محمدحسین مهاجر حجازی؛ نوجوان ترین شاعر جشنواره و اجرای گروه تواشیح سلاله نیز از دیگر بخش‌های این محفل ادبی بود.

در ادامه آیین اختتامیه جشنواره شعر گوهری از مخزن سر الهی از ۱۲ شاعر برگزیده و ۸ شاعر شایسته تقدیر، تجلیل شد.

در پایان این مراسم شرکت کنندگان مهمان سفر کریمانه دختر بزرگوار حضرت موسی بن جعفر ( علیهم السلام ) بودند.

گفتنی است این جشنواره در راستای اقدامات فرهنگی و معنوی و به منظور نیل به جایگاه پنجمین قطب زیارتی کشور و اولین قطب زیارتی استان اصفهان، جشنواره شعری جهت سرودن اشعاری در خصوص حضرت زینب بنت موسی بن جعفر ( علیهم السلام ) توسط تعدادی از شعرای برجسته استان اصفهان و کشور توسط مدیریت اجرایی این بارگاه ملکوتی  به صورت سفارشی، دعوتی و فراخوان استانی و با همکاری حوزه هنری (خانه هنرمندان)، اداره اوقاف و امور خیریه شهرستان اصفهان، اداره فرهنگ و ارشاد استان اصفهان و بنیاد خیریه راهبری آلاء برای دستیابی به اهداف مورد نظر برگزار می شود.

یاد آور می شود، این جشنواره با هدف تهیه و انتخاب اشعار نغز و زیبا و مناسب از بین سروده ها جهت درج در کتیبه های ضریح مطهر، بقعه و صحن های مبارک حضرت زینب ( علیها السلام ) و معرفی بیشتر شخصیت حضرت زینب بنت موسی بن جعفر ( علیهم السلام ) در قالب شعر برگزار خواهد شد.

برای دیدن تصاویر بر روی عکس کلیک کنید

در تاریخ ۲۱ / ۰۶ / ۱۳۹۶ توسطروابط عمومی آستان مقدس حضرت زینب ( علیها السلام ) | هیچ نظری »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین ها

آستان مقدس حضرت زینب بنت موسی (ع)    -     POWERED BY ALA.org.ir