اخباراخبار آستان

دوره آموزشی آداب خدمتگزاری در حرم مطهر حضرت زینب بنت موسی بن جعفر (علیهم السلام) برگزار شد

دوره آموزشی آداب خدمتگزاری در حرم مطهر حضرت زینب بنت موسی بن جعفر (علیهم السلام) با حضور جمعی از خادمین رسمی و افتخاری برادر و خواهر این بارگاه نورانی برگزار شد.

به گرازش روابط عمومی آستان مقدس، حجت الاسلام و المسلمین شیخ مهدی نیلی پور نویسنده کتاب «در حریم دوست» در این دوره آموزشی گفت: از جمله سنت های تاریخی در زندگی انبیاء و اولیای الهی، خودسپاری و وقف وجود خود و یاری فرزندان خود برای خدمت به سرزمین های مقدس و آبادانی ظاهری و باطنی این سرزمین ها و رونق بخشیدن به فضای معنوی مساجد و عبادتگاه ها می باشد.

حجت الاسلام نیلی پور تصریح کرد: خادمان اهل بیت (علیهم السلام) به عنوان افرادی که در زمان حیات امامان (علیهم السلام) گوی سبقت را از دیگران ربودند و مدال افتخار و خدمتگذاری به آستان مقدس اولیای الهی را به سینه آویختند، می توانند برای ما الگوی مناسب در معرفت پیشوایان دین و خدمت به ساحت مقدس ایشان به شمار آیند و به عنوان کسانی که مناسب ترین بستر هدایت و کمال برایشان فراهم آمده مورد اقتدا قرار گیرند.

وی با اشاره به آیه «… وَ عَهِدْنَا إِلَى‌ إِبْرَاهِیمَ‌ وَ إِسْمَاعِیلَ‌ أَنْ‌ طَهِّرَا بَیْتِیَ‌ لِلطَّائِفِینَ‌ وَ الْعَاکِفِینَ‌ وَ الرُّکَّعِ‌ السُّجُودِ»، اظهار کرد: از این آیه شریفه معلوم می شود که آماده سازی حرم و تطهیر آن برای عبادت و زیارت کار انبیای الهی است و خادمان حرم در این امر دنباله رو سیره انبیای عظام الهی اند.

نویسنده کتاب «در حریم دوست» با تأکید بر حفظ اسرار و عدم تتبع عیوب زائرین خاطرنشان کرد: خادمان و خواصّ حرم مطهر با توجه به شرح صدر و ظرفیت بالای روحی اخلاقی که دارند لازم است در حفظ اسرار فردی، عرفانی و اخلاقی مردم و زائرین کوشا باشد.

گفتنی است؛ این دوره آموزشی در راستای تبیین وظایف یک خادم نمونه، اصول مدیریت و خدمتگزاری در حرم مطهر حضرت زینب بنت موسی بن جعفر (علیهم السلام) را با الهام از آیات و روایات اهل بیت(علیهم السلام) و سیره غلامان و خادمان باصفای معصومین(علیهم السلام) برگزار می شود.

نوشته های مشابه

بستن