سر گذشت

رسول اکرم (ص) با سم زن یهودی به شهادت رسیدند

پیامبر اعظم(ص) بازکننده درهای بسته علم و ناجی بشریت است / پیامبر اعظم(ص) با سم زن یهودی به شهادت رسید

حجت الاسلام حسینی گفت: پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله و سلم) شعله حق را برای طالبان حق روشن کردند و‌ راه را برای افراد جاهل روشن ساختند.

خاتم الانبیأ حضرت محمد بن عبدالله (صلی الله علیه و آله و سلم) در سال ۵۷۱ میلادی که مصادف با روز جمعه هفده ربیع الاول بود، در مکه چشم به جهان گشود و در چهل سالگی از طرف خداوند متعال به پیامبری برگزیده شد.

حضرت ابوالقاسم محمد بن عبدالله (صلی الله علیه و آله و سلم) ، پیامبر اسلام و در اعتقاد مسلمانان آخرین و برترین فرستاده‌ی خدا و پنجمین پیامبر از پیامبران اولوالعزم است . او در جزیره العرب مبعوث شد، اما دینش جهانی است و همه انسانها و در همه زمانها را مورد خطاب قرار داده است. قرآن کریم کتابی است که به او وحی شد و او مامور به تبلیغ و تبیین آن برای مردم شد. پیامبر اسلام مدت سیزده سال دین اسلام را در مکه تبلیغ کردند و در سال سیزدهم، برای درامان ماندن خود و پیروانشان از آزار مشرکان مکه ، به یثرب مهاجرت کردند و در آن شهر که بعدها به افتخار او «مدینه النبی» نامیده شد حکومت اسلامی را پایه گذاری کردند . رسول خدا(صلی الله علیه و آله و سلم) در سال ششم هجری نامه‌هایی را به سران قدرت ها آن زمان یعنی روم ، ایران و … فرستادند و آن ها را به اسلام دعوت کردند و در سال هشتم هجری مکه را فتح و به دنبال آن مردم شبه جزیره عربستان گروه گروه به دین اسلام پیوستند . پیامبر اسلام (صلی الله علیه و آله و سلم) در سال دهم هجری حضرت علی (علیه السلام) را به جانشینی خود معرفی کردند و سه ماه پس از آن در تاریخ بیست وهشتم صفر در سال یازدهم هجری وفات کردند .

به مناسبت رحلت پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله و سلم)، حجت الاسلام والمسلمین سید احمد حسینی به فضائل و ویژگی های رسول اکرم (صلی الله علیه و آله و سلم) اشاره کرد.

پیامبر اعظم(صلی الله علیه و آله و سلم) بازکننده درهای بسته علم و ناجی بشریت است / پیامبر اعظم(صلی الله علیه و آله و سلم) با سم زن یهودی به شهادت رسید

احترام به پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله و سلم) در نزد ائمه چگونه بوده است ؟

احترام به پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله و سلم) که ما گاهی اوقات تصور می کنیم، این است زمانی که نام ایشان را می شنویم بر خاندان و پیروان آن حضرت صلوات بفرستیم، اما وقتی که امام صادق (علیه السلام) نام پیامبر (صلی الله علیه و آله و سلم) را می‌شنیدند زمانی که نشسته بودند آن قدر به احترام آن حضرت خم می‌شدند که صورت با چانه آن حضرت به نزدیک پاهایشان می رسید و به احترام نام جد بزرگوارشان می‌ایستادند یا سجده می‌کردند.

قرآن کریم از جمله ماموریت‌هایی است که از جانب خداوند برعهده پیامبراکرم(صلی الله علیه و آله و سلم) بود، آیا نامی از حضرت در این مصحف شریف آمده یا القابی از ایشان ذکر شده است؟

نام محمد ،احمد،عبدالله، طاها در قرآن آمده است. البته برخی قائل هستند آیه اول سوره قلم نام پیامبر(صلی الله علیه و آله و سلم) است ،برخی سوره یس آیه یک و دو و برخی سوره آل عمران آیه ۶ یا سوره طه آیه یک و دو را از اسامی پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله و سلم) که در قرآن آمده است، می دانند.

توصیفی که امیرالمونین (علیه السلام) از پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله و سلم) داشتند چه بود؟

حضرت علی (علیه السلام)، پیامبر(صلی الله علیه و آله و سلم) را در نهج البلاغه خاتم پیامبران می دانند، شخصیتی که درهای بسته را باز کرد و‌ حق را بوسیله حق آشکار نمود، درهای بسته علم و دانش به واسطه پیامبر(صلی الله علیه و آله و سلم) بازشد، شعله حق را برای طالبان حق روشن فرمودند و‌ راه را برای آدم های جاهل و ناآگاه روشن ساخت و دل‌هایی که در فتنه و گناه فرو رفته بودند هدایت فرمودند.

چند روایت معتبر در خصوص رحلت یا شهادت پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله و سلم) وجود دارد؟
در مورد رحلت یا شهادت پیامبر اختلافاتی بین مورخین و محققان وجود دارد که قول صحیح‌تر از مسئله شهادت پیامبر(صلی الله علیه و آله و سلم) را می‌توانیم دریافت کنیم، البته باتوجه به کلماتی که از بزرگانی مثل ابن اسحاق، ابن هشام، و روایاتی که به دستمان رسیده، به نظر می‌رسد که پیامبر(صلی الله علیه و آله و سلم) به واسطه سَم آن هم از سمت زنی یهودی در یکی از جنگ هایی که حضور داشتند، مسموم شدند و به شهادت رسیدند. همچنین روایت دیگری وجود دارد که در کتاب «بصائرالدرجات» جلد اول؛ از امام صادق (علیه السلام) آمده که حضرت فرمودند: «پیامبر(صلی الله علیه و آله و سلم) در حادثه جنگ خیبر مسموم شدند و هنگام رحلت بیان کردند لقمه ای که در روز خیبر تناول کردم اکنون اعضای بدنم را نابود کرده است.»

روایت دیگری را از معتبر ترین منابع اهل تسنن یعنی «صحیح البخاری» که در جلد پنج آمده این روایت دلالت می کند از اهل تسنن که پیامبر به شهادت رسیدند. در این کتاب آمده که پیامبر به همسرشان عایشه فرمودند: «من همواره دردی را که ناشی از غذای مسمومی بود که در روز خیبر تناول کرده بودم در بدنم احساس می کردم و اکنون گویا وقت آن رسیده که سم مرا از پای درآورد .»

پیامدهای رحلت از زبان حضرت زهرا (علیهاالسلام) چه بوده است ؟

از جمله پیامدهای رحلت پیامبر اسلام (صلی الله علیه و آله و سلم)از زبان حضرت زهرای مرضیه در خطبه فدکیه می‌توان به ضعف و سستی عقاید مردم و تفرقه و اختلاف میان مردم اشاره کرد. اینکه پس از رحلت پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله و سلم) امید مسلمانان تبدیل به ناامیدی شد. همچنین بی احترامی به خانواده و حریم پیامبر(صلی الله علیه و آله و سلم) از سرگرفته شد. هنوز جسد مبارکشان بر زمین بود که افراد اجتماع لاصحیفه کردند.

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نه − 2 =

بستن