مواد اعتقادى اسلام و برنامه زندگى و احكام اسلامى، كه یك سلسله معارف اعتقادى و قوانین اخلاقى است، ریشه اصلى آنها در قرآن مى باشد.

مواد اعتقادى اسلام و برنامه زندگى و احكام اسلامى، كه یك سلسله معارف اعتقادى و قوانین اخلاقى است، ریشه اصلى آنها در قرآن مى باشد.

اهمیت قرآن

قرآن برترین و مهمترین نعمتی است كه خداوند به انسان ارزانی داشته است.
این کتاب آسمانی دربردارنده برنامه اى كامل براى زندگى بشر است. زیرا دین مقدس اسلام كه بهترین و برترین ادیان است، بهتر از همه ادیان، سعادت زندگى بشر را تأمین مى كند. مواد اعتقادى اسلام و برنامه زندگى و احكام اسلامى، كه یك سلسله معارف اعتقادى و قوانین اخلاقى است، ریشه اصلى آنها در قرآن مى باشد.
خداوند متعال مى فرماید:(اِنَّ هذَا الْقُرآنَ یَهْدى لِلَّتى هِىَ اَقْوَمُ); )اسراء (17)، آیه 9(به درستى كه این قرآن انسان ها را به آیینى كه استوارتر از هر آیین دیگر است، رهنمون مى كند.

*********

با این مقدمه کوتاه چند پرسش و پاسخ را در مورد قرآن برای شما مطرح می کنیم:
سۆال: آیا در هنگام عذر شرعی دست زدن به جلد قرآن و یا صفحات آن حرام است؟

جواب: دست زدن به جلد قرآن و سفیدی كاغذ آن مكروه است و لمس نوشته آن حرام است. (ر.ك، تحریر الوسیله، ج1، ص52)
سۆال: آیا هنگام قاعدگی خواندن قرآن جایز است؟

جواب: خواندن قرآن در این حال مكروه است یعنی ثواب كمتری دارد. (ر.ك، تحریر الوسیله، ج1، ص56 م16)
سۆال: به همراه داشتن اسماء خداوند و پیامبران و آیاتی از قرآن چه به صورت پلاك و گردن بند و چه به صورت كاغذ یا نوشته هنگام ورود به سرویسهای بهداشتی چه حكمی دارد؟

جواب: اگر در پوشش باشد كه با بدن بدون وضو، تماس نداشته باشد همراه بودن آن در فرض سۆال حرام نیست. (ر.ك، تحریر الوسیله، ج1، ص32)
سۆال: در خصوص قرآن و نحوه حفظ حرمت كتاب قرآن رعایت چه نكاتی ضروری است؟ و آیا گذاشتن كتب علمی بر روی قرآن اشكال دارد؟ آیا حمل قرآن با نایلون دستی یا داخل ساك دستی جایز است؟

جواب: رعایت احترام قرآن مجید لازم است و از هر كاری كه در عرف توهین محسوب شود باید اجتناب نمود بنابراین سعی كنید كه قرآن بر روی سایر كتب قرار گیرد تا در نظر عرف توهین به حساب نیاید امّا حمل آن در ساك دستی و امثال آن مانعی ندارد. (بخش استفتائات سایت اندیشه قم)
سۆال: اینجانب می توانم عربی بخوانم ولی معنای آن را درك نمی كنم، ولیكن انگلیسی را به خوبی متوجه می شوم، آیا قران اگر به انگلیسی هم خوانده شود ثواب دارد؟

جواب: ثواب قرائت قرآن منوط به درك معنای آن نیست، اگر چه خوب است سعی شود تا معنی آن را درك نماید تا از ارشاد و علوم آن بهره مند گردد. (استفتائات حضرت امام(ره)، ج3، ص624)
سۆال: كاغذی كه بر آن نام خدا نوشته شده در صورتی كه بخواهیم دور بیندازیم اگر نام خدا را با قلم خط بزنیم كه اصلاً مشخص نباشد و دور بیندازیم آیا مرتكب گناه شده ایم؟

جواب: در صورتی كه نام خداوند متعال و حروف آن معلوم نباشد اشكال ندارد. (ر.ك، تحریر الوسیله، ج1، ص32)
سۆال: قرآنها و كتب ادعیه ای كه كهنه و فرسوده شده باشند و قابل استفاده نباشند را چه باید كرد؟

جواب: اگر پاره شده و قابل استفاده نیست می توانند در رودخانه بریزند یا در زیر خاك پاك دفن كنند تا پوسیده شود.
(بخش استفتائات سایت اندیشه قم)

منابع:
کتاب: رمضان ماه خدا ـ زین العابدین احمدی ، حسنعلی احمدی
سایت شیعه سرچ
سایت اندیشه قم

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هجده − یک =